top of page

Zdraví je půl úspěchu krásného života

 

Pokud se řekne seriózní chovatel, vybaví se mi člověk, který dělá vše pro to, aby se za svůj odchov nemusel stydět. To znamená, že dbá na zachování nejen temperamentu, ale i charakteristických vlastností pro dané plemeno. Další a velice podstatná věc pro zařazování jedinců do chovu je zdraví! Teď si dovolím citovat slova chovatelky Máši Pitekové CHS HARDY WORKAHOLIC : „K čemu je nám povahově i exteriérově špičkový pes, pokud není zdravý a neprožívá plnohodnotný život? V chovu je důležitá prevence, prevencí se rozumí testování na nemoce, ke kterým má to či ono plemeno predispozice.“

 

Bohužel, jak říkám na svých stránkách a portálech už 9 let.  „Genetika je mocná čarodějka a i přes veškerou snahu, prevenci a testování se může v chovu bohužel vyskytnout nemocí zatížený či jinak nestandardní jedinec.“ Jediná prevence u takovýchto případů je zveřejnění, zveřejnění a zveřejnění… a to proto, aby se například podobné linie nespojovaly a předešlo se tím pozdějším komplikacím (né, aby se pomlouvali chovatelé).

 

Na co tedy jsou testy?

 

Slouží jako prevence ale hlavně zjistíte klinický stav svého zvířete. Někdy včasnou diagnózou můžete prodloužit život zvířete o Vámi cenněné roky...

 

Veškerá vyšetření by měla být prováděna akreditovanými odborníky, né každý veterinář/laboratoř vyhodnotí dobře jednotlivá specifická vyšetření a každý vete by měl být odborník na něco jiného. Vete s všeobecným přehledem není nikdy dost, avšak ti správní znají své kolegy, a rádi jim vyšetření přenechají nebo Vám je sami doporučí. 

 

Klub Anglického Bulteriéra uznává tento seznam vete:

Baer - Sluch

Dříve se často přisuzovala hluchota pouze bílým jedincům. V dnešní době již víme, že hluchounci se mohuo narodit i bareným psům a i barevné solid štěně může být hluché.

 

Baer - test sluchu se může provést již od 7 týdne věku štěněte. Dříve se štěňata uspávala ale v posledí době je možné Baer udělat i za plného vědomí jak štěněte, tak i dospělého psa, pokud je majitel schopný zvíře udržet chvíli v klidu.

 

Hluchota může být periferní(vrozená) levostranná/pravostranná a nebo na obě uši. Přičemž jednostranně hluchého jedince nepoznáte od zdravého - slyšícího jedince. Hluchota může být i získaná - přispět k tomu může zánět uší, věk nebo úraz.

 

články k hluchotě od vete odborníků zde:

PKD/UPC - Ledviny

Onemocnění ledvin je také velice složité a obsáhlé.

 

Jediné štěstí, co nás pokalo je možný genetický test na polycystické onemocnění ledvin (PKD)

 

zde: info o PKD z laboratoře Genomia.

 

UPC je jedno z nejméně invazivních vyšetření a také si myslím nejlevnější. Jedná se o biochemické vyšetření moči na poměr Urinal Protein Creatinu. Velice důležité je, aby to uměli spočítat dobře i ve správných jednotkách. Je to velmi šikovný test, který může včas detekovat zánět nebo selhání ledvin. Hodnota UP/UC se může lišit, klub stanovil maximální hodnotu 0,3, při vyšší hodnotě by se mělo vyšetření zopakovat a zvíře zkontrolovat, zda nemá např. zánět. 

O ledvinovém selhání je toho mnoho na internetu, zde článek z AAVETU 

Ještě jeden článek o HN u bulíků z AAVETU

Nejčastější choroby dolních cest močových

Nejednou se nám stalo, že nám Ev prochladla, většinou to bylo mojí vinnou, proto je důležité občas hlídat sekrety, chování či množství a četnost močení. S kameny zkušenost nemáme ale se zánětem močového měchýře ano, vždy se na to přišlo včas, ještě než zánět propukl, tudíž léčba byla zanedbatelná.

Dolní cesty močové označují souhrn orgánů odvodného močového systému. Z ledviny se moč svádí  relativně dlouhým tenkým močovodem do močového měchýře. Ukončení močovodu je tvořeno chlopní, která brání zpětnému návratu moči do ledviny. Místo kde ústí močovody do močového měchýře připomíná trojúhelník a proto se nazývá trigonum (znalost je důležitá při posouzení choroby a přípravě chirurgického výkonu). Celý článek najdete zde.

Doppler - Srdce

U srdíčka a jeho nemocí je to velice složité a obšírné. vložím sem několik odkazů na články.

 

Důležité je včasná detekce a odhalení vad.

 

EKG nebo poslech nejsou přesné metody, avšak těžké vady mohou (nemusí) odhalit. Pro přesnou detekci srdečních vad se používá sono a barevný doppler.

 

Vyšetření trvá cca 20 minut a majitel by měl obdržet plný screaning svého zvířete. Na toto vyšetření je vhodné chodit mezi 15-18 měsícem na odhalení dědičných vad. Samozřejmě můžete preventivně nejen poslouchat srdíčko ale i nechat vyšetřit orgán dopplerem ale stává se, že někdy jsou orgány nedovyvinuté a co se v 9 měsících ukazuje jako vada se v 18 měsících dotahne a po defektu není ani vidu ani slechu. Další doppler by měl následovat přibližně po 3 roku života... pokud byste chtěli být opravdu pečliví, doppler je možné dělat fence ob dva vrhy.

 

Výborné články do MVDr. Petra Scheera Ph.D.

Luxace Patelly

Patella neboli kolenní čéška je důležitá část kolenního kloubu zadní končetiny, upínají se na ni svaly natahující koleno. Luxace patelly (čéšky) je onemocnění, které způsobuje vykloubení kolena, a tím problémy s pohybem. Těžší případy mohou být pro psa dost bolestivé. 

Spontánní luxace patelly je děděna polygenně, tj. více geny. Dědičnost tedy nemusí být přímá. Proto také mohou existovat různé varianty špatného vývoje kolenního kloubu a různé příznaky. Klasifikuje se několik stupňů postižení: 

0 - čéška nemůže být luxována (zdravý kloub) 
1 - manuálně může dojít k luxaci patelly, ale sama se hned vrací zpět 
2 - čéška se vykloubí samovolně, ale je schopna návratu zpět 
3 - čéška je vykloubena trvale, je možné ji vrátit manuálním tlakem, ale hned opět luxuje 
4 - čéšku nelze vrátit zpět ani manuálně 

Klinické příznaky jsou různé podle stupně postižení. Při stupni 1 jsou příznaky minimální a mohou uniknout pozornosti majitele. Pes může jen občas nadlehčit zadní nohu či zakňučet, ale nemusí mít také vůbec žádné příznaky. U vyšších stupňů se projevuje větší bolestivost a častější kulhání. U stupně 4 jsou problémy s chůzí výrazné, pokud má pes oboustranné postižení, není schopen se vzpřímeně postavit na zadní nohy. Stav při neléčeném onemocnění komplikuje ještě následná artróza kolenního kloubu. Konzervativní léčba je možná jen při nižších stupních postižení. Jedná se o klid nebo fixační obvaz. Psovi se podávají chondroprotektiva, která brání vzniku artrózy. U vyšších stupňů je nutná operace kolenního kloubu, která ovšem nemusí být vždy úspěšná. 

 

zdroj:bulterierclub.com

Co potkalo nás

                                                                         

 

 

                                                                           SEZÓNNÍ PARAZIT


                                                          

Když jsme chodily do práce, pokaždé jsme brouzdaly okolo švestek a dalších ovocných stromů, když ovoce popadalo všimla jsem si, že má na sobě Ev ťuplíky s červeným středem...


SVILUŠKY aneb Trombikulóza – časté onemocnění kůže na sklonku léta

V češtině se pro toto onemocnění používají názvy jako srpnová vyrážka nebo podzimní erytém (tj. zarudnutí kůže), což poukazuje na výraznou sezónní souvislost. Latinský název je odvozen od původce onemocnění. více zde:

Potřeli jsme místa neslazeným (vodka, slivovice) alkoholem a byly pryč...

LAD - Letální akrodermatitis

                                                                         

Podle KABT je LAD poměrně málo známou vrozenou nemocí známou pouze u bulteriérů. Pro přenos této vady je třeba, aby oba rodiče byli nositeli "vadného" genu. Ještě nedávno neexistoval test, který by prokázal genetické založení jedinců neexistovalo pravidlo, jak postupovat pokud se narodilo zdravým rodičům "postižené" štěně. Někdo striktně vyžadoval vyřazení obou rodičů z chovu, jiný pouze nechtěl spojovat stejné linie, ve kterých se "postižené" štěně objevilo. Až letos na začátku 2018 se oficiálně otevřely cesty k eliminaci LAD postižených štěňat. 

Ve vrhu novorozených štěňat nejsou štěňata postižená LAD příliš nápadná. Jsou menší, než jejich sourozenci (pokud není postižen celý vrh) a do věku cca 4 týdny jsou obtížně rozpoznatelná.

S přechodem na pevnou stravu se objevují problémy s příjmem potravy, způsobené příliš klenutým patrem a kratším jazykem, boláky a  otoky kolem prstů na nohou, tlamy, očí a uší. Štěňata mají slabé a deformované končetiny. Nejpozději kolem 10.-12. týdne věku se objevují problémy s depigmentací - i barevná štěňata postupně zesvětlují, až dostanou barvu asi jako siamská kočka, profil hlavy je velmi výrazný už vzhledem k jejich věku. 

Chováním se tato štěňata dají přirovnat k autistům - vyžadují stereotypy a spoustu pozornosti. Často trpí i srdečními vadami, náchylností k zápalu plic, mají problémy s termoregulací, průjmy. Maximální a zcela výjimečná doba dožití těchto štěňat je 4 roky za stálé lidské a veterinární péče.

Více info zde  nebo zde

v roce 2018 se konečně k nám dostala možnost testování na LAD. Půcodně se vzorky zasílaly do zahraniční laboratoře, nyní pokud se nepletu "Genomie" začala test provádět. Je to velký pokrok. Zde v jednoduchosti náhled dědičnosti tohoto onemocnění. Velký dík posílám Dánskému klubu (paní  Marianne Duchwaider - autorce), kteří byli velice ochotní mi poskytnout letáček. DĚKUJI

Co potkalo nás

POZOR NA GIARDIE!

 

Evilka semnou chodila do práce a jako správný čuně, žralo všechno co se našlo... kamínky, hlínu a největší slast byly bobky. Přesně si vybavuju, že jsem jí vyndavala z tý její držtičky hrst bobků a nadávala jsem jí, že jestli z toho něco chytne, ať si mě nepřeje...

 

A taky se tak stalo...

 

Po dvou týdnech měla divné bobky, jeneže jsme přecházeli zrovna v tu dobu z jedněch granulí na další a o malou se snažila starat i má polovička, jenže to ještě neměl v malíku. Evi měla střídavě průjmy a normální exktementy... po čase a peripetiích s vete jsme nakonec našli naší MVDr. Šikulovou a i díky mé kamarádce Pétě jsme zjistili, že má Evi Giardie a sláva, lék byl konečně na světě Entizol (modlili jsme se ať zabere) naše úžasná vete nám poradila ještě Yuccan jako podporu a za 10 dní jsme meli pokoj!

 

Giardióza je protozoární onemocnění s celosvětovým rozšířením, které se vyskytuje v populaci psů a koček i v České republice. Co vyjadřuje protozoární onemocnění? Je to choroba projevujících se postižením trávicího traktu. Původcem je prvok Giardia lamblia, který parazituje v tenkém střevě řady živočišných druhů, včetně člověka, psa a kočky. Více info zde:

Addisonova choroba &
Cushingův syndrom

Obě onemocnění patří mezi endokrinologická onemocnění.  Ve veterinární praxi stále k těm méně častým u bulteriérů. 

Poruchy činnosti nadledvin

Poruchy činnosti nadledvin patří mezi poměrně častá endokrinologická onemocnění, v převážné většině se však jedná o hyperfunkci nadledvin – hyperadrenokorticismus.  Stav opačný, hypoadrenokorticismus, je stále poměrně  vzácný a o to častější dochází k  jeho opomenutí při stanovování diferenciální diagnozy.

Hypoadrenokorticismus rozdělujeme podle etiologie na primární a sekundární. Primární vzniká zničením více než 90% funkční tkáně všech vrstev kůry nadledvin, sekundární pak sníženou funkcí zona reticularis a zona fasciculata v důsledku nedostatku ACTH. Více o Addisonově chorobě zde

Cushingův syndrom (CS) neboli hyperadrenocorticismum (HA)

se v různé klinické formě vyskytuje poměrně často. Pokud u psa, zástupce malého nebo středního plemene, pozorujeme nekvalitní srst , symetrickou alopecii na bocích a břiše, centripetální obezitu se svalovým úbytkem na končetinách prakticky hned uvažujeme o možnosti HA. Při Pu/Pd syndromu, zvláště pokud hustota moči je kolem 1005 g/cm3 opět stavíme HA na první místo diferenciální diagnostiky. Tyto klinické abnormality jsou bezesporu tím vhodným měřítkem pro diagnostiku HA funkčním testem a případnou návaznou terapii. Avšak i přes dobře prostudovanou problematiku nám vyvstávají otázky, na které není jednoznačná odpověď.

Dále mnoho starých psů při preventivním biochemickém vyšetření má zvýšenou ALP a mírně elevovanou hladinu ALT, i když klinicky jinak jsou bez jiných anomálií. Sonograficky bývá tento nález často podpořen symetrickou adrenomegalií (průměr lobu nad 7,5 mm). Majitelé však odmítají veškeré námi vyjmenované klinické příznaky HA, podle nich pes nemá žádné problémy. Co s tím? Více o Cushingově syndromu zde.

Demodikóza
Epilepsie

Plemeno bulteriér nemá velké genetické predispozice pro toto onemocnění jako jiná plemena. Neexistují na tuto chorobu genetické testy (pouze u plemene - Lagotto Romagnolo - a to na juvenilní epilepsii) spouštěcích mechanizmů může být velice mnoho (reakce na vakcinaci, špatný poměr minerálů, stres, prožitý ze změn prostředí, dlouhodobý stres vyvolaný jiným jedincem, který slabšího utiskuje.... atd atd atd) - i projevů je nespočetná škála - od tiku víčka po grand mal záchvat, díky tomu je diagnóza velice složitá. 

Epileptické syndromy jsou projevem přehnané aktivity mozkových neuronů. Idiopatické generalizované epilepsie jsou geneticky podmíněné a u některých byl již nalezen zodpovědný kauzální molekulárně-genetický defekt. Charakteristická je vazba jednotlivých typů epilepsií na určitý věk.

Epilepsie je chorobou projevující se u lidí, psů i jiných savců. Geneticky podmíněné juvenilní epilepsie patří mezi nejčastější neurologická onemocnění, projevující se u dětí mezi 2. až 10. rokem života. Zde článek o "juvenilní epilepsii"ze stránek Genomie.

V roce 1998 vyšel článek od MVDr. Petra Šrenka Dipl. ECVN vzhledem k tomu, že je hodně dlouhý, přikládám odkaz.

Přehledně zpracovaný popisek onemocnění a vyšetření si můžete přečíst zde

jakmile dostanu možnost zkopírovat články, dám je do pdf a uložím je zde

Demodikóza je parazitární kožní onemocnění psů, koček, ale i dalších zvířat a člověka. Demodex canis (trudník psí) je příčinou trudníkovitosti u psů. Parazit má doutníkovitý tvar, délky asi 0,2 –0,4mm a žije ve chlupových váčcích (folikulech). Při onemocnění způsobuje jejich zánět (folikulitidu), jehož důsledkem je vypadávání chlupů v postižené oblasti. Parazit se množí přímo na hostiteli a má několik vývojových stadií (vajíčko, larva nymfa a dospělec). Celý cyklus se odehrává v chlupovém folikulu. Parazit sám o sobě neškodí (vyskytuje se asi u 30 – 60% klinicky zdravých psů)​. Celý článek si můžete přečíst zde.

Na stránkách staffbull klubu jsem našla další článek, o tomto ektoparazitovi. S článkem se ztotožňuji, proto jej po schválení ráda zkopíruji a vložím, nicméně schvaluji většinu z popisu a nemohu tomu nic vytknout. 

Na problém ohledně trudníka se názory liší. Někteří veterináři doporučují týden před očekávaným háráním feně podat "Bravecto" i když nikdy klinické příznaky neměla. Nevyřazovali by ji z chovu, jiní by striktně vyřadili všechny jedince, kteří měli jen náznak lysiny ačkoliv se jim parazit nepotvrdil. Další doporučení jsem vídala ve "štěněčím" a "dorosteneckém"  věku užívat střídavě "Bravecto" a "Advocate spot on".  Existuje několik způsobů dělení : 1. Juvenilní forma a forma adultní 2. Forma lokalizovaná nebo generalizovaná 3. Forma skvamózní (suchá) a pustulózní. Feny s generalizovanou demodikózou je nejvhodnější vykastrovat.

Spondylóza

Velmi zjednodušeně se jedná o degenerativní onemocnění páteře, které vede ke vzniku výrůstků/ostruh na obratlech. Tyto výrůstky časem začnou vytvářet můstky, načež může dojít až ke srůstu páteřních obratlů.

Jedná se o artrotické onemocnění a proto je nutné očekávat, že se časem projeví i typické příznaky pro toto onemocnění. Je jím např. snížená hybnost páteře a bolestivost (pes může kulhat), která se často zhoršuje při změnách počasí nebo prochladnutí. bolestem.

 

Spondylóza je také vada, která se sleduje i při chovu boxerů. Je částečně geneticky predisponovaná, ale není zárukou, že se u štěněte, po rodičích s negativním nálezem, toto onemocnění nemůže objevit ve zvláště závažné formě. Popsáno bylo u všech věkových skupin zvířat, ale nejvíce postihuje starší psy.

Dobrou zprávou však je genetické propojení DKK a SA, takže při vhodné selekci v chovu, může současně docházet ke snížení výskytu obou onemocnění. Vzhledem k tomu, že ke zhoršení SA přispívá více faktorů, je vhodné udržovat optimální hmotnost psa. U obézních psů vzniká vyšší zátěž na kloubní systém a to může zapříčinit vyšší bolestivost. 

 

Našla jsem na internetu velice pěkný článek i s RTG obrázky zde - stojí za přečtení.

Spondylosis deformans krátce spondylóza (SA)  je řazena k degenerativnímu onemocnění páteře. Základní degenerativní změny jednotlivých složek pohybového segmentu jsou:

- degenerace meziobratlové ploténky (chondrosis, enchodrosis intervertebralis)

- artrotické projevy meziobratlových kloubů na kloubních výběžcích (spondylartrosis)

- sklerotická reakce a tvorba osteofytů na koncových ploténkách těl obratlů (spondylosis)

 

Zdroj a více informací:   www.decker.cz - MVDr. Milan Decker - oficiální vyhodnocovatel pro Boxer Klub ČR

bottom of page