Jak si u nás zarezervovat štěňátko?
Není na tom nic těžkého, chceme, aby budoucí majitelé byli zodpovědní a ti nejlepší majitelé našich malých hyen.
Je to jednoduché:
1. Napište nám krátký email o sobě, do jakých podmínek by štěně mělo jít (zda sportujete…), dále uveďte, o které štěně máte zájem, a samozřejmě kontaktní údaje na Vás – mail, telefon…
2. Po předběžném výběru budoucího majitele našich štěňátek Vás zkontaktujeme ohledně podrobnějších informací a samozřejmě si dohodneme osobní setkání.
3. Rezervace štěňátka spočívá v uhrazení zálohy, tato částka musí být odeslána/předána do 3 dnů od Vaší předběžné rezervace, nejprve tedy bude štěně předběžně zarezervováno a po uhrazení zálohy bude štěně zarezervováno na pevno.
ZÁLOHA JE NEVRATNÁ A NEPŘENOSNÁ NA JINÉ ŠTĚNĚ, BEZ SLOŽENÉ ZÁLOHY JE JAKÉKOLIV JEDNÁNÍ O PRODEJI JEN NEZÁVAZNÉ A ŠTĚNĚ MŮŽE BÝT PRODANÉ JINÉMU ZÁJEMCI.
Štěňátka prodáváme jak na chov, tak jako domácí mazlíky. Předem upozorňuji, že u štěňat určená výhradně na mazlíky – kde se vyskytne vývojová či exteriérová vada, tak tito jedinci nebudou působit v chovu, tomu bude též odpovídat cena a toto ustanovení bude součást smlouvy! Žádný z našich odchovanců nebude nikdy použit v chovu nelicencovaných stanic (tzn. Bez PP chovů) stejné ustanovení bude taktéž součástí smlouvy.
Na nepodepsané emaily a SMSky nereagujeme.
Děkuji za zapůjčení struktury CHS De Orphanus
Vakcinace psů. Víte, co se skrývá ve zkratkách?
Nejen chovatel ale i každý hrdý majitel psa by měl projít povinným kolečkem očkování. V zahraničí, ale i u nás se názory na míru proočkovanosti a očkování liší. Podle některých studií jsou dávky vakcín „nastavené“ na poměrně velkou váhu psa... více zde
Proč a jak chladit psa v horkých dnech?
Neustále omílané, ale pokaždé žhavé téma majitelů mazlíčků. Doufám, že se mi podaří do tohoto článku „vtěsnat“ co nejvíce informací, které jsou v tomto období aktuální. Pokud jste majitelé čtyřnohého miláčka.... více zde
Momentálně jsme se dostali do "grupy bláznů", kde s Eliškou rozjíždíme stránky :) snad se Vám články budou líbit - pokud se Vám neotevře text při kliknutí na "více zde" klikněte na obrázek vytvořila jsem zálohu.
Jak se adopťák z SK dostane přes ČR za Velkou louži…
Abych to maličko uvedla. Povím vám neuvěřitelný příběh dvou krásných dušiček, které se hledaly, až se našly. Spravuji stránky... více zde
Kabátek/ obleček pro psa ano či ne?
Pro někoho kontroverzní téma a nikdy v životě by si nepřipustil, že by takový „zženštělý“ výstřelek vůbec na svého čtyřnohého mazlíčka navlékl, nebo je nepředstavitelné, že by něco takového mohl pes mít na sobě. Druhá skupina svému mazlíkovi ráda dopřeje komfort, ale POZOR nic se nesmí přehánět!
Nebudu rozepisovat, u kterých plemen si myslím, že je to vhodné a u kterých ne. Mám bulíka a hrdě se přiznám, že jakmile je situace, kdy uznám, že by se měl obléci, ráda ho obléknu. Všimla jsem si, že i můj pes toto často ocení.
Kožní problematika
Jistě jste minimálně jednou slyšeli větu „Bulíci mají problémy s kůží, hlavně ti bílí“. Osobně toto tvrzení nemám ráda. Je to stejné, jako kdyby někdo tvrdil, že hlavně blondýny jsou hloupé. Faktem je, že na psovi s bílou srstí a světlou pokožkou bez silné pigmentace je lépe vidět jakákoliv změna či podráždění.... více zde
Skrytá úskalí vodních hrátek
Sluníčko svítí, jsou horka na padnutí, se psem na procházku po asfaltové cestě nebo na nestíněných místech venčit nechceme, tak proč nezajet třeba na pár hodin k vodě?? Super nápad! Voda chladí, my ji milujeme, psi jí milují, vezmeme hračky, deky a jedeme.... více zde
Odkrýváme komnatu s barvami bulíků
Nikdy jsem se pořádně nezajímala o barevnost bulíků. Buď se mi líbil, nebo ne… Ale po uchovnění naší Evinky, jsme byli z barev v jejím vrhu dost překvapení. Začala jsem pátrat, až jsem narazila na super zpracování barev u australského klubu. Velice jim tímto děkuji za možnost překladu. Nejsem genetik a ani rodilý mluvčí, tak snad jsem se alespoň trošku přiblížila významovému překladu..... více zde
Růstové ploténky a svaly – Proč je kladen důraz na vhodný věk štěňat při cvičení…
Děkujeme autorce Racine Hyatt CCFt CCM za udělení povolení překladu jejích skvělých článků. Nejsem profesionální překladatel, tak doufám, že mi odpustíte volné termínové nepřesnosti. Originál “Growth plates and muscle attachment – why puppies thrive when exercise stress is AGE APPROPRIATE…“.
Tělo mladého jedince, které ještě stále roste a vyvíjí se, velice špatně snáší přetěžování. Nadměrné.... více zde
Pozor na arogantní chovatele!
Před cca 3 lety jsem napsala na AB článek, týkající se arogantních myslivců...
Doufala jsem, že jako chovatelé bychom měli být na jedné lodi, ale v praxi jsem se setkala s pravým opakem – s příkladem arogantního chovatele.
Chovatelství je v kurzu, a i když si člověk řekne, že nám jde všem o to samé… není tomu tak a člověk může potkat spousty "fajn ale i dost zkažených lidí" a občas se nestačí divit. "Heslo sebrat prachy, slíbit modré z nebe je asi v kurzu" – a použití vět jako: "neboj, to se vyřeší" je v některých případech opravdu jen pro výsměch.
Nejdřív jsem chtěla napsat takový příběh, který by měl potencionální začátečníky přimět k tomu, aby se na vše předem zeptali, vyžádali si potřebné dokumenty, na které mají nárok a v případě oboustranné spokojenosti poté podepsali krycí smlouvu, protože v dnešní době "ústní slib" nic neznamená¨.
Zatím jen sepíšu bodově, na co by si zájemce o chov a potažmo majitelé krycích fen měli dát pozor. Pokud se někdy setkáte s chovatelem, který nemá žádné zkušenosti a nemá za sebou žádné výsledky (potomky), mělo by Vás to vést k obezřetnosti. Ač každý někdy začínal je vždy lepší první krytí feny provést někým, kdo má za sebou již viditelné výsledky. Vyhněte se chovatelům, kteří se prezentují na nadnárodní úrovni a ze zahraničních chovů aplikují jen, to, co se jim hodí.
Zvláštní pozor bych dávala na majitele krycích psů, kteří odmítají krytí pod dohledem veterináře (nebo zkušeným chovatelem např. ten, který má za sebou více jak 5/8 vrhů). V praxi je vždy lepší, pokud na průběh krytí dohlédne zkušený veterinář, který má zkušenosti s daným plemenem…
Jako další znamení „špatného“ chovatele je, pokud se nezkušený majitel psa hrne sám do inseminace. Tento krok snad udělá jen naprostý ignorant v chovu, který si neváží ani času a ani peněz od majitelů feny. Úsměvná situace nastává, pokud takovýto ignorant používá nevhodné pomůcky. Dám příklad z praxe (dle několika veterinářů) úplně trestuhodné chyby – je použití latexové rukavice s práškem, jako odběrného materiálu. Rukavice v sobě mají škrobový prášek, jsou nesterilní a hlavně latex má degenerativní účinky na chromozomy a velice rapidně zpomaluje pohyb spermií. To znamená, že fena zabřezne s velmi velkým štěstím, štěňata se budou bortit a narodí se pouze jedno, maximálně dvě. V té lepší situaci fena vstřebá vše.
V případech, když už se pro krytí rozhodnete, nechte si vše potvrdit smlouvou. A to i případ, kdy fena nezabřezne, jak se bude daná situace řešit. Určitě se nenechte zmást, že ústní dohoda stačí, že je to takto normální…
Z hlediska financí je ideální zaplatit polovinu krycího poplatku předem a druhou polovinu po potvrzení březosti. Případně, platit podle počtu narození štěňat. Po zkušenostech bych už nic neplatila celé předem :).
I když to je vulgárně řečeno, ale "slovo" pro některé lidi znamená opravdu "ho*no" můžete si s majiteli krycího psa naslibovat hory, doly... ale pokud se pak něco stane, většinou dělají "mrtvého brouka" a vsaďte se, že za vše v případě komplikací může druhá strana... oni mají ruce čisté, jsou přeci světoví, nejlepší a nejzkušenější. Takže pokud si vážíte peněz, času a sami sebe a hlavně vaší feny, raději jednejte narovinu. Nestyďte se tedy zeptat se a případně sepište veškeré body ve smlouvě. Je to na obranu obou stran.
U některých chovatelů tyto body nejsou nutné, ale jak život ukazuje stále častěji, je třeba se i na tyto případy připravit a opravdu se nestydět a nebát věci řešit včas, pak nebudete zbytečně překvapení, jak se někteří mohou chovat...
Přeji hodně štěstí v chovu!
Inseminace zvířat krátký text od MVDr. Lázničky, který byl tak laskavý a i díky jeho přesvědčení, že Evilka je v pořádku, problém bude jinde jsme se nenechali odradit a štěňátka nakonec měli.
Takže pokud bude někdo chtít prasit na Vaší feně, nebojte se ohradit včas, věřte, že to za to nestojí.
PP (průkaz původu) - občanka není vše - musíte myslet
Už jako malá jsem milovala psy a v nevědomosti mládí jsem se neohlížela na jejich původ. Ke štěstí mi vždy stačilo, když jsem je viděla, jak jsou krásní, chlupatí, jak štěkají a vrtí ocasem. Po delší době jsem došla k odhodlání, vnořit se do psího světa a získávat informace. S odstupem času si říkám, že nevědomost je sice sladká věc, ale s velmi hořkým koncem. Nicméně při pohledu na chov a vlastnictví psa jsem se hlouběji dostávala k několika otázkám. Kolik chci za pejska vlastně utratit? Chci hezkého, vyrovnaného psa, u kterého budu znát rodiče nebo je to jedno? Chci s pejskem dělat nějaký sport, vždyť mě výstavy nebaví? Pod hezkým obalem může být ale i zkažený vnitřek. Nechci psa jako rozmar chvilky. Začala jsem studovat všelijakou literaturu, internetové stránky a další, postupem jsem se zaměřila hlavně na jednu rasu. Do budoucna jsem se rozhodla, že je potřeba se neunáhlit při výběru – hlavně ověřovat informace. Podle mě je pak škoda, když pes umře ve 2 letech na dědičnou chorobu, o které „prodávající nevěděl“. Za ty stresy a trápení to opravdu nestojí. Veškerý chov je o lidech, o tom jak jsou vychováváni, jakou mají zodpovědnost a jaké mají svědomí a celkový postoj k životu.
NEPODPORUJTE MNOŽITELE.
MNOŽITEL NIKDY NEBUDE HLEDĚT NA ZDRAVÍ SVÝCH PSŮ, NIKDY NEBUDE STÁT O TO, ABY SE JEHO ŠTĚŇATŮM DAŘILO DOBŘE, NIKDY NEBUDE DOHLEDÁVAT PŘEDKY SVÝCH PSŮ A ANI MAJITELE, PROTOŽE TO ANÍ NENÍ MOŽNÉ.
Genetické vady jsou přenosné přímo nebo ob generace, genetika je velmi složitá a málo lidí o ní má přehled.
PROTO BY SE MĚLO DOHLÍŽET NA DODRŽOVÁNÍ ZDRAVÝCH LINIÍ.
NEPODPORUJTE TYTO MNOŽITELE V JEJICH ZVRÁCENOSTECH. POKUD JE VÁM PRŮKAZ OPRAVDU CIZÍ, POMOZTE RADĚJI PSŮM BEZ DOMOVA A VEZMĚTE SI JE Z ÚTULKŮ, PROTOŽE TAM VĚTŠINA PSŮ OD MNOŽITELŮ KONČÍ.
Přeji šťastný výběr chovatele a i štěněte do vaší rodiny, ať vám dělá společnost minimálně 10 let.
Máme štěně:) Co s ním?
Pokud jste hrdými majiteli čtyřnohého miláčka, tak Vám srdečně gratuluji... ale teď teprve začíná ta pravá cesta...
Zboříme mýty:
1) Do půl roka nebo do roka nepotřebuje cvičit ať si užije mládí...
- Tak to rozhodně ne! Toto si majitel maličkého stvoření musí vysypat co nejdříve z hlavy a ten, kdo to poprvé vypustil z úst buď pil, nebo neměl všech pět pohromadě.
+ i Vám jako malým dětem rodiče vymezovali a nastavovali hranice (nebo alespoň měli), stejně tak i vy, pokud chcete mít krásný plnohodnotný život, musíte vaše mimčo umět vést správným směrem. Žádný učený z nebe nespadl a člověk se učí stále. Štěňata by se měla od mala velice citlivě ale důsledně učit základním povelům a zvykům. Protože jsou to zatím jen mimina, musí na ně člověk velice jemně a s rozmyslem - dril v tomto věku nikomu nepomůže, ba naopak, může vztah psovoda a psa výrazně narušit. Štěně stejně jako dítě neudrží v tak malém věku dlouho pozornost, tudíž je dobré prolínat učení hrou a hlavně "učit hrou" jedině tak si můžete zajistit bezproblémového parťáka.
2) Už od té doby, co je doma, musí chodit ven na záchod automaticky.
-Tak to také rozhodně ne!! Štěněti je okolo 7 týdnů pokud jste si ho pořídili od zodpovědného a solidního chovatele. V porovnání s člověkem je to zhruba půl roční dítě...teď přichází zlomová otázka…Vy jste chodili v půl roce sami na záchod a splachovali? Myslím, že ne a tak musíte i vy trpělivě vysvětlovat Vašemu štěněti, že doma se potřeba nedělá. (Velký problém vidím, když jsou chovatelé líní a učí štěňata vykonávat potřebu doma na hadry(oblečení)... to je velmi špatný zlozvyk a dost špatně se odnaučuje.) - Pokud chovatel nemá moc možností - byt v přízemí nebo barák vhodnější jsou speciální podložky nebo kutilové umí vyrobit nádherné "záchůdky". Méně šťastné jsou noviny, protože někteří jedinci po čase vždy když vidí noviny, vyvolá to v nich vykonat potřebu.
+ Pokud Vám malé štěně počůrá koberec doma, je to jen a jen Vaše vina, nikoli vina psa. U štěňat je velice jednoduché, stejně jako u mimin lidských vypozorovat, kdy nastávají oné okamžiky pocitu potřeby. Takže se obrňte trpělivostí a vlhkými hadříky na podlahu.
I) Jakmile se štěně vzbudí - po chvilce bude potřebovat vykonat potřebu (Čím je štěně mladší, tím je doba samozřejmě kratší).
II) Štěňata mají dostávat několikrát za den stravu - obvykle do nějaké krátké doby se potřebují zase vyprázdnit.
III) Pokud má dostatečný přísun vody - zase po nějaké chvilce po napití - bude potřebovat vyvenčit.
Toto jsou tři základní a hlavní body proč, kdy potřebují štěňata vyvenčit. Samozřejmě, čím jsou štěňátka starší, tím by se měl interval mezi těmito okamžiky prodlužovat, pokud jsou psi zdravý.
3) Štěňata mají dostávat jeden typ stravy a pouze 1-2x denně.
- Hloupost! Stejně jako miminka lidská, potřebují pravidelnou a pestrou stravu.
+ V tomto okamžiku je důležitý věk štěněte. Pěti - sedmitýdenní prcek by měl dostávat přibližně 6-4x denně. Štěňata mají malé žaludky (krátkou trávicí soustavu) a díky jejich vysokému energetickému výdeji, musí mít velice energeticky bohaté krmivo ve správných dávkách. Nikdy nesmí být štěně dlouhodobě vyhublé - při zanedbání tohoto faktoru může člověk poškodit organismus psa natolik, že by o štěně mohl přijít. Důležité prvky, vitamíny a aminokyseliny musí být ve správném, poměru přímo úměrně s věkem štěněte... Zde heslo "Lepší více nežli méně" také moc neplatí, protože nadměrně ztučnělá štěňata mají sice bohatou zásobu vitamínů atd. ale jeho pohybový aparát - klouby nadměrně zatěžuje hmotnost těla a tak se může stát, že štěňátku nechtíc ublížíte - Nadměrný a dlouhodobý nápor na ještě nevyvinuté chrupavky mohou způsobit vážné poškození při růstu. Dále je důležitá pestrost stravy. Nemusíte se bát sem tam přihodit zdravému štěněti rýži, syrové maso, zeleninu, ovoce. Zde platí všeho s mírou. Avšak nezapomínejte na potraviny škodící zvířecímu organismu.
4)On z toho štěkání vyroste – ten nábytek jak okusuje a brání si mističku, to je tak krásné.
- Tak toto tedy rozhodně ne! Ano štěňata a psi obecně štěkají, je to jejich přirozená komunikace ale nesmíte psa naučit vynucovat si štěkáním Vaši pozornost.
+ Tohoto zlozvyku se velice špatně zbavuje. Psi mají několik druhů štěkání a každý má svůj význam. Pokud máte upovídané štěně, nemusíte ho hned korigovat, ale musíte rozeznat včas, kdy a hlavně jaké štěkání je nežádoucí. Dobré je například pro odnaučení štěkán,í naučit psa štěkat na povel „štěkej“ a také ho naučit přestat štěkat na povel„pšt, dost“. Pokud štěňata štěkají při odchodu nebo při Vaší nepřítomnost i- nesmíte hned při štěkání přijít – (i když mu chcete vynadat) tím byste totiž podmiňovali a nevědomky ho odměňovali za nevhodné chování. Zde musí nastoupit trpělivost a čas – nejdříve psa unavte, pak mu dejte hračky, které má rád, aby ho zabavily a nakonec při klidném příchodu/odchodu – pokud miláček nejančí, psa klidně odměňte.
- Pozor vrčení a kousání u hraček/jídla v žádném případě netolerovat!
+ Zde může nastat veliký problém, pes vůči člověku nebo druhému zvířeti nesmí agresivně projevovat majetnický pud! Ono je sice roztomilé, když štěně ňafe při krmení, ale co budete dělat, až pes bude mít 50kg (pokud je to mollos)? Co když vedle takto stresovaného a majetnického psa půjde dítě a upadne vedle misky? Vystupňováním této situace můžete přijít k úrazu a to jen proto, že jste zanedbali výchovu. Tento problém řeší lidé různě. Mě se osvědčilo zabavit žrádlo a dávat ho z ruky. Jakmile byl pes viditelně v klidu, dostal prázdnou misku s tím, že jsem mu tam vkládala postupně granulky. Jakmile tam byl náznak agrese, miska mu byla odebrána a psa jsem neodměnila ani pohlazením. Po chvilce jsem postup opakovala a zvyšovala dávku. Pokud si hrajete s hračkami, je dobré psa naučit povel „pusť nebo fuj.“
Máme několik typů hlasových projevů psů tudíž i máme rozdílné vrčení – vrkáním mohou psi hrozit ze strachu, hrozit majetnicky/výhružně nebo také vybízet ke hře, provokovat, mohou vrkat z nudy, aby si jich někdo všiml…atd atd atd. Je velmi důležité, abyste rozeznávali typy vrkání.
časem doplníme další část....
Rozhovor
Proč jste si vybrali/zvolili tuto rasu?
Uchvátila mne na první pohled, Jejich povaha je pro některé jako z Marzu, ale to je přesně to, čeho si na nich cením. Bulíci jsou tvrdohlaví, umínění, musí mít poslední slovo, jsou veselí, za každou cenu klauni, i když něco udělají špatně… jsou prostě sví, žádné loutky – svou osobnost si prosazují dost často.
Jaké mají podle Vás povahové a charakterové rysy?
Povaha jednotlivce se nedá globalizovat, ale měli by být: Milující, veselí, hraví, tvrdohlaví, umínění, energičtí, nebudou skákat, jak si kdo píská – vždy v tom musí být profit pro ně (mlska, pohlazení, hra) pak šlapou jak hodinky. Co se týče vztahu ke zvířatům a jiným psům, majitel by je měl velice dobře socializovat a klidnit jejich nadšení v některých případech – někteří jedinci nesdílí jejich radost a zbytečně se tak mohou dostat do křížku. Většinou – při správném vedení a štěstí (psa nepokouše jiný pes) by měly být fenky nekonfliktní i psi by neměli vyhledávat konflikt. Avšak se může stát, že si jedinci nesednou – jako u lidí. K lidem jsou vždy pozitivně naladění. K dětem možná občas hrr, ale jak jsem psala výše, musí se naučit klidu. Jako mladí, někdy jim to vydrží i do stáří jsou velice zdatní likvidátoři:D
V jakém prostředí by měl žít?
Dle mého názoru jsou bulící přizpůsobiví, tudíž se hodí, jak do města do bytu tak na vesnici do baráčku se zahradou, osobně je nedoporučuji do kotce, není to dobré pro jejich psychiku ale znám i kotcový chov, ten ale pro nás není :). Velice důležitá je ovladatelnost, vzhledem k jejich ztřeštěné povaze se mohou velice snadno ztratit, utéct a může je srazit auto…
Co říkáte na pohyb a aktivity?
Rozhodně jsou pro aktivější majitele. Kombinujeme procházky a vyblbnutí s hračkami - pešek, lana, udička, boomer, díky zahradě chodíme na jednu dlouhou procházku 2-3h. Bull je obecně vhodný na psí sporty - nejspíš bull sporty, ale nemáme zkušenost - zatím. Ev miluje kontakt s jinými psy, takže pro ní je ideální procházka v přírodě s mnoha kamarády i neznámími...
Jak je na tom výchova a výcvik?
Výcvik je výborný formou hry již od malého štěněte. Jak jsem psala jsou tvrdohlaví až na pár výjimek nebudou poslouchat okamžitě, jako německý ovčák nebo bordera, povely se jim musí vrýt pod kůži:D tudíž :D na cvičácích s rychleji chápajícími psi jsou trošku pozadu. Klasickým drilem je nikdo nic nenaučí. Musí je to bavit. Pokud chcete „vycvičit“ bulíka, musíte být tvrdohlavější, jak on. Proto si myslím, že bulíci nejsou o zkušenostech, ale o tom jaký máte přístup a představu o tom, co chcete, aby pes uměl. Velice rychle může přerůst přes hlavu, takže už od mala se musí ukazovat hranice. Pokud vše dodržujete a energicky vybijete psa bude to ten nejlepší společník.
Jak jsou na tom se zdravím a péčí?
Díky popularitě se toto plemeno zatížilo mnoha genetickými vadami. Proto je velice důležité si hledat rodiče, kteří jsou testovaní – to vám 100% nezaručí, že štěně bude zdravé, ale máte velkou pravděpodobnost, že má předpoklady být zdravé, a hlavně vidíte přístup chovatele, že mu není lhostejná situace v chovu a preventivně chce předejít případným vadám. Zatím jsou známé testy pro bulíky: Baer, Doppler, Ledviny + UPC a Patella.
Další informace
Pokud chcete bulteriéra – hledejte a přemýšlejte před koupí. My naší CHS vybírali cca přes 6 let, a na naší potvoru jsme čekali 3 roky. Tak dlouho jsem hledala, protože jsem chtěla mít jistotu, svých preferencí – z pohledu odchovu, postavení ohledně zdraví a obecně názoru na toto plemeno + jsme čekali na konkrétní spojení. Jestli se vyplatilo, ukáže čas, ale co se týče povahy a zdravíčka jsme se zatím nespletli. Takže průkaz u bull plemen obecně doporučuji kvůli větší pravděpodobnosti správné povahy.
Pokud vyloženě chcete psa bez průkazu – jděte do útulků, nebo pomozte nějakému nechtěnému, kterého původní majitelé nezvládli nebo z nějakého důvodu jej nechtějí. Pamatujte ale, že ti, od kterých psa máte, nemusí mít stejné priority jako vy a pes od nich má vždy jiné návyky a zlozvyky – to, co mu bylo tolerováno, mu musíte vysvětlit znova a lépe.